چهارشنبه 29 اسفند 1397

ddd

* نام و نام خانوادگي
* آدرس ايميل
* متن گفتگو

1 گفتگو موجود است .     صفحه : 1
تعداد در صفحه :   ترتيب :
|   جستجو بر اساس    

   متن :    لطفا راجع به ژئو تكستايل و تاريخچه ژئو تكستايل توضیحاتی ارائه فرمایید .
   ارسال شده توسط : کاربر    در تاريخ : 1311584610  
 
   جواب :    ژئو تكستايل چيست ؟
ژئو تكستايل ها صفحات نفوذ پذيري هستند كه از الياف پلي پروپيلن و يا پلي استر و به دو صورت كلي بافته شده ( تك رشته اي و چند رشته اي ) و بافته نشده ساخته مي شوند . در ژئو تكستايل هاي بافته شده رشته هاي الياف با تكنولوژي بافت منسوجات به شكل هاي مختلف بافته مي شوند در حاليكه در نوع بافته نشده توده اي از الياف با استفاده از حرارت ، چسبهاي شيميائي يا فشار مكانيكي به هم اتصال يافته و بدين ترتيب انواع مختلف ژئو تكستايل ها توليد مي گردند . اين مواد به علت نفوذپذيري مناسب و بافت ريز قابل كنترل عموما به عنوان فيلتر مورد استفاده قرار مي گيرند . در چند سال اخير بحث مربوط به ضرورت گسترش استفاده از ژئو سنتيك ها و مخصوصا نوع ژئو تكستايل آن در محافل آكادميك ، كنفرانسها و مجلات تخصصي در سطح كشور مطرح شده و در پروژهاي عمراني نيز در موارد محدودي ( در مقايسه با جهان ) از اين محصولات استفاده شده است .

تاريخچه ژئو تكستايل
سابقه ساخت و ساز و كاربرد مواد ژئو سنتيك به سالهاي 1950 بر مي گردد كه در آن زمان از ورقه هاي تك رشته اي ژئو تكستايل بافته شده به عنوان فيلتر در كنترل فرسايش در ايالت فلوريداي آمريكا استفاده شد . ( باب بارت ) اولين كسي بود كه اولويت طرح هاي كاربرد مواد ژئو سنتيك در پروژه هاي آب و خاك را مطرح ساخت و بدين دليل به نام پدر ژئو تكستايل مشهورگرديد . در اواسط دهه 1960 هيآت مهندسين ارتش آمريكا امكان استفاده از ژئو تكستايل هاي بافته شده را به عنوان جايگزيني براي فيلترهاي دانه اي در سيستم هاي كنترل فرسايش و حفاظت شيب ها مورد بررسي قرارداد . اين سازمان اولين معيارهاي بررسي ژئو تكستايل ها به عنوان فيلتر را مطرح و در سال 1975 مجموعه از استانداردهاي فني در اين زمينه را ارائه نمود . در همين زمان استفاده ار ژئوتكستايل ها براي حفاظت از سواحل يك رودخانه در هلند مطرح گشت به گونه اي كه با اصلاح روش تا سال 1977 تنها براي حفاظت سواحل آن رودخانه دوميليون متر مربع ژئوتكستايل مصرف گرديد و در حال حاضر نيز اين تكنيك به عنوان روش استاندارد و پذيرفته شده در آن كشور مطرح است . در آمريكا نيز از اواخر دهه 1970 كاربرد ژئو تكستايل هاي رشته اي بافته شده رو به افزايش گذاشت و هيآت مهندسين ارتش آمريكا استفاده از اين مواد را براي فيلتر كنترل فرسايش به صورت استاندارد رواج داد . به دنبال فعاليت هاي هيآت مهندسين ارتش امريكاو تبادل اطلاعات با محققين و مهندسين اروپائي ، اولين كنفرانس ژئو تكستايل ها در سال 1977 برگزار گرديد و استفاده از ژئو تكستايل ها به عنوان فيلتر و زهكش مورد پذيرش بسياري از كارشناسان و مهندسين فعال در زمينه هاي مختلف قرارگرفت .

 

نحوه آشنایی شما با سایت
از طریق دوستان
از طریق روزنامه و جراید
از طریق اینترنت
از طریق SMS
از طریق ایمیل

 

  بازديد کل : 866441 نفر   - 147172 ip   بازديد امروز : 133 نفر   - 71 ip   بازديد ديروز : 110 نفر   - 68 ip   آنلاين : 2 نفر