پنجشنبه 2 اسفند 1397

ddd
اخبار
بخش مسکن ایران نیازمند 120 میلیارد دلار سرمایه
بخش مسکن ایران نیازمند 120 میلیارد دلار سرمایه
115642 -۳ مرداد ۱۳۹۰
معاون نظارت و هماهنگی در سیاست‎های اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور گفت: بخش مستغلات و مسکن ایران در طول برنامه پنجم به 120 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

علی آقا محمدی در همایش برنامه پنجم افزود: سهم تعاون در طول برنامه پنجم به 25 درصد از اقتصاد ملی افزایش می‌یابد و در مجموع 876 میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشور لازم است انجام شود. وی افزود: همچنین طبق قانون برنامه پنجم ضریب جینی باید به 35 صدم واحد در پایان برنامه برسد.
آقامحمدی با اشاره به اینکه حساب‌های ملی کشور 11 عنوان دارند گفت: 150 میلیارد دلار سرمایه گذاری در نفت و گاز باعث ایجاد رشد 6 درصدی و سرمایه گذاری 220 میلیارد دلار در صنعت و معدن موجب رشد 22 درصدی می‌شود بنابراین در درجه اول سرمایه گذاری در صنعت و معدن به خاطر رشد بالای اقتصادی مد نظر قرار می‌گیرد و در مرحله دوم بخش حمل و نقل در رشد اقتصادی قابل توجه است.
معاون نظارت و هماهنگی در سیاست‎های اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور افزود: بخش مستغلات و مسکن در طول برنامه نیاز به 120 میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد بنابراین این بخش نباید با گران شدن قیمت مسکن مورد سرکوب قرار گیرد. وی افزود: همچنین بخش بازرگانی، نفت و گاز، کشاورزی، خدمات عمومی، آب و برق و گاز و موسسات مالی و پولی در مرحله بعدی رشد اقتصادی در طول برنامه پنجم قرار دارند.
سخنگوی ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی افزود: دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها جسارت‌هایی به خرج داد و همچنین وارد عرصه‌هایی شد که واقعا جسارت می‌خواهد به عنوان مثال آزاد کردن قیمت نان، و گندم با احتیاط همه کارشناسان روبرو بود اما دولت با جرات آن را اجرا کرد.
آقا محمدی افزود: نباید با ایجاد اختلاف و پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و سیاه نمایی و نیز امید گرفتن از جامعه بر خلاف فرمایشات مقام معظم رهبری حرکت کنیم. وی گفت: اقتصاد کشور امسال به 172 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که 60 میلیارد دلار آن با اوراق مشارکت و شبکه بانکی تامین می‌شود 15 میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی، 35 میلیارد دلار در بودجه‌های عمرانی و احتساب سرمایه گذاری خارجی به 128 میلیارد دلار می‌رسد.
معاون نظارت و هماهنگی در سیاست‎های اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور افزود: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی اعلام آمادگی کرده 10 میلیارد دلار از شرکت‌های خود را آماده واگذاری دارد بنابراین نباید کشور را معطل کرد.
آقامحمدی همچنین در مورد سیاست‌های تورمی گفت: مجلس برای تورم نقطه باز در نظر گرفته و برای تورم در برنامه پنجم هدف گذاری نشده است، چون با تقدم و تاخر اجرای برنامه نرخ تورم نیز تغییر می‌کند. وی افزود: در حال حاضر نرخ تورم بین 10 تا 15 درصد و در بد بینانه‌ترین حالت کمتر از 20 درصد است که اگر به خوبی مدیریت شود و تولید به موقع روانه بازار شود تورم کنترل می‌شود.
معاون نظارت و هماهنگی در سیاست‎های اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: حدود 35 درصد از تورم موجود از محل هدفمندی یارانه‌ها ایجاد شده است و بقیه به سایر عوامل بستگی دارد.
آقامحمدی تاکید کرد: یکی از سیاست‌های دولت این است که سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج شده و در بورس سرمایه گذاری شود که در این زمینه پیش بینی شده است سالانه 10 میلیارد دلار تامین سرمایه از طریق بورس انجام گیرد. وی با اشاره به حجم انتشار اوراق مشارکت در کشور گفت: اوراق منتشر شده و فروش رفته بی سابقه است در عین حال حجم مورد نیاز اوراق در سال جاری بالا است.
سید حمید پور محمدی قائم مقام بانک مرکزی نیز در این همایش گفت: در 3 ماه نخست سال جاری 4 میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی منتشر شد و ابزارهای نوین برای تامین مالی پروژه‌ها در دست طراحی است. پور محمدی تاکید کرد: مجلس و شورای پول و اعتبار دست بانک مرکزی را در زمینه بانک‌های خارجی باز گذاشته و سهم سرمایه گذاران خارجی در بانک‌ها توسط بانک مرکزی تعیین می شود که بانک مرکزی این رقم را 40 درصد سهم طرف خارجی در نظر گرفته است.

 

نحوه آشنایی شما با سایت
از طریق دوستان
از طریق روزنامه و جراید
از طریق اینترنت
از طریق SMS
از طریق ایمیل

 

  بازديد کل : 858732 نفر   - 145369 ip   بازديد امروز : 131 نفر   - 52 ip   بازديد ديروز : 129 نفر   - 66 ip   آنلاين : 2 نفر